3 věci, které umí stopnout vaše záchvaty vynechávání jídla a období přejídání se

living

I vás jednou za čas posedne přejídání a neumíte přestat? Potom přijdou výčitky a špatný pocit. Jak s tím přestat?

Proč se přejídáme?
Mnoho žen má zkušenosti se záchvaty přejídání. Prostě začnete zmrzlinou, pokračujete chipsy, pečivem a ne a ne přestat. Stále otevíráte chladničku či skříň a hledáte, co ještě byste snědli.

Není to hlad, je to spíše psychickým rozpoložením, ale v té době prostě neumíte přestat. Když se nakonec zastavíte, cítíte nejen přeplněný bolestivý žaludek, ale zejména výčitky svědomí, ostudu, selhání. Slíbíte si, že už to nikdy neuděláte. Další epizoda přejídání se je o to srdceryvnější.

3 kroky jak zastavit záchvaty přejídání:

1.) Vraťte se do rovnováhy
Je logické, že když v záchvatu přejídání se přijmete spoustu zbytečných kalorií, na další den budete mít tendenci vyhýbat se jídlu úplně. Jenže hladovění na další den není tou správnou cestou. Takhle to prostě nefunguje. Potřebná je rovnováha, ne trestat se hladovkou po prohřešku. Pokud nejste hladoví, není třeba jíst. Pokud jste však hladoví, řiďte se chutí k jídlu, a to bez ohledu na to, kolik jste dříve snědli. Potřebujete vyvážené stravování, abyste se nedostali do pocitů, které opět povedou k přejídání.

Rovněž toto není ten správný čas pro nadměrné cvičení. Samozřejmě je vhodné pokračovat ve cvičební rutině, kterou máte zažitou, ale nespadněte do pasti pokusů spálit přebytečný příjem kalorií najednou. Hladovka nebo přehnané cvičení končí vyčerpáním a nedostatkem živin. To jsou hnací síly pro další „hýření“.

Abyste se vyhnuli večernímu přejídání, během dne jezte kvalitní výživu, zejména bílkoviny, vlákninu a dostatek zdravých sacharidů. Mnoha záchvatům přejídání se lze vyhnout tím, že si uděláte bohatší snídani a výživný oběd.

3.) Buďte k sobě laskaví
Potrestat se po prohřešku přejídání je logické. Nicméně, ve skutečnosti je to kontraproduktivní. Je přirozené, že se po takovém záchvatu cítíte špatně, vnímáte to jako selhání, cítíte hanbu, strach. Tyto emoce však nastartují další záchvatovité přejídání.

Místo toho k sobě přistupujte s láskou a se soucitem. Zkuste se k sobě chovat jako k malému dítěti, které milujete. Dopřejte si speciální péči, hýčkejte se. Pospěte si navíc, věnujte se uklidňujícím a regeneračním aktivitám, vyhýbejte se stresujícím událostem. Dopřejte si klid, ten je nyní pro vás nejcennější.

Pokud totiž zůstanete uvízlí v nenávisti sebe samé, nedostanete se z bludného kruhu přejídání ven, ale v něm uvíznete.

3.) Rozeberte, proč jste se vlastně přejedli
Nyní, v období po záchvatu přejídání, máte jedinečnou příležitost nahlédnout do motivací, které způsobily tento záchvat.

Položte si několik otázek. Například:

  • Co se stalo v těch chvílích, hodinách a dnech předtím, než jste se přejedli?
  • Událo se něco, co ve vás vyvolalo pochybnosti o sobě nebo strach z toho, že nejste dost dobrá?
  • Cítili jste se nějakým způsobem ochuzená (o jídlo nebo cokoli jiného)?
  • Cítili jste se vyčerpaná nebo jste zažívali jiné nepříjemné emoce?

Proč je to důležité? Protože záchvaty přejídání se nedějí bezdůvodně. Spouštějí jejich pochybnosti o sobě, obavy, strach, vyčerpání, deprivace, smutek a jiné nepříjemné emoce.

Když se začnete zabývat motivy a budete zvědavá na to, proč se to vlastně děje, uvědomíte si, jak tyto spouštěče fungují. Vaše povědomí vám pak umožní učinit preventivní opatření – dopřejete si přesně to, co potřebujete dříve, než se projeví záchvatové chování. Tím pádem uhasíte záchvat ještě dříve, než začne. V tom momentě se váš život naprosto změní.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora