Děti jsou během prázdnin častěji online! Rodiče, buďte ve střehu, hrozby jsou velké

living

Víte, co vaše děti dělají za počítačem?
Podle statistiky Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie (VÚDPaP) a občanského sdružení eSlovensko si děti na internetu nejčastěji hrají. Hraní her se věnuje až 85,1 procenta žáků prvního stupně základních škol a 70 procent žáků druhého stupně.

Zvýšená aktivita na internetu může lákat hekery, kteří se kromě firem zaměřují také na mladistvé či děti. „V praxi se setkáváme se dvěma nejčastějšími typy útoků. V první řadě jde o útoky s cílem obohacení, kdy se útočníci snaží vylákat od dětí údaje z kreditních karet rodičů, například při nákupu doplňkové výbavy ke hře, a ty následně zneužívají k obohacení. Jiným případem je sexuální vydírání dětí, kdy se útočníci pod falešnou identitou snaží získat od dětí fotografie, které pak zneužijí,“ říká odborník na kyberbezpečnost společnosti Aliter Technologies Vladimír Palečka. Děti jsou podle něj ohroženy také kyberšikanou, která může mít podobu slovních útoků nebo ponižování před ostatními hráči.

Způsobů, jak ochránit děti před hekery či kyberšikanou, je několik. Odborník radí zejména věnovat pozornost aktivitám dítěte na internetu. „Mnoho rodičů dnes neví, co dělají děti v online prostoru, způsobů, jak je ochránit, je několik. Důležité je dohlédnout na to, aby se děti nedostaly na webové stránky, jejichž obsah není vhodný pro jejich věkovou skupinu, napomoci tomu může nastavení filtrace obsahu. Rodičovská kontrola zase pomáhá nastavit přístup k jednotlivým hrám či časový rozvrh, kolik času může trávit dítě online. Po překročení se systém automaticky vypne a toto opatření lze nastavit i pro přístup na sociálních sítích,“ dodává Palečka.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora